Na obozy sportowe wysyłamy głównie dzieci, które przejawiają dużą aktywność ruchową i lubią różnego rodzaju gry zespołowe, lekkoatletykę, pływanie, tenis ziemny i inne ciekawe dyscypliny. Sport i wychowanie fizyczne zaspokajają naturalną u dzieci i młodzieży potrzebę ruchu. Wysiłek fizyczny jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju organizmu. Pobudza bowiem pracę serca, przyspiesza krążenie krwi i rytm oddychania, rozwija układ mięśniowy i nerwowy. Poprzez uczestnictwo w wychowaniu fizycznym i sporcie dziecko rozwija nie tylko sprawność ogólną, ale także takie cechy, jak szybkość, zwinność, wytrzymałość, siłę, moc oraz precyzję i ekonomikę ruchu.
Sport na otwartej przestrzeni
Młodzież w czasie zajęć wf na otwartej przestrzeni poddawana jest stałemu działaniu powietrza, słońca i wody. Przebywanie w naturalnych warunkach hartuje organizm i czyni go mniej podatnym na przeziębienia i choroby. Jednocześnie uczestnictwo w zajęciach wf i sportowych przyczynić się może do trwałego zainteresowania nimi młodzieży, do czynnego uprawiania którejś z dyscyplin.
Obozy sportowe kształtują
Uczestnictwo w obozach młodzieżowych i sportowych kształtuje u nastolatków pożądane cechy charakteru, takie jak zdyscyplinowanie, aktywność, wytrwałość, umiejętność współżycia w zespole oraz poczucie odpowiedzialności. Wymaga bowiem podporządkowania się przepisom danej dyscypliny, współdziałania z kolegami, zmusza do rezygnacji z własnych celów dla dobra zespołu. Zwłaszcza gry sportowe przeciwdziałają powstawaniu u młodzieży tak niepożądanej cechy charakteru, jaką jest egocentryzm. Wysuwanie na pierwszy plan wyłącznie swojej osoby, wywyższanie się ponad innych itp. Podporządkowanie się przepisom sportowym, rezygnacja z własnych korzyści wcale nie są równoznaczne z brakiem aktywności uczestnika. W sporcie każdy znaleźć może okazję do wykazania się umiejętnościami.
Wypoczynek letni i zajęcia ruchowe
Zapewnienie wszystkim korzystającym z wypoczynku letniego możliwości aktywnego uczestniczenia w różnego typu zajęciach ruchowych jest obowiązkiem organizatorów. Zajęcia wf i sportu muszą być tak prowadzone, aby w jak największym stopniu zainteresować uczestników sprawnością fizyczną. A także zaszczepić im nawyki indywidualnej, systematycznej pracy nad sobą w wybranej dyscyplinie.
Zajęcia sportowe na obozach
Programem wychowania fizycznego na obozach sportowych kieruje instruktor wychowania fizycznego lub odpowiedzialny za ten odcinek pracy wychowawca. Natomiast w realizacji programu biorą udział wszyscy członkowie kadry pedagogicznej i sama młodzież. Szczególnie najstarszych uczestników placówki — uczniów z ostatnich klas szkoły podstawowej i z pierwszych klas szkół gimnazjalnych oraz średnich — należy zwerbować do pomocy w prowadzeniu zajęć sportowych, powierzając im niektóre funkcje organizatorskie, jak np. prowadzenie gimnastyki porannej z rówieśnikami lub młodszymi, sędziowanie prostych gier sportowych i ruchowych, konkursów sprawnościowych itp.
Młodzieżowy organizator sportu
Osoby przejawiające zainteresowanie sportem, a wykazujące zarazem talent organizacyjny, są potencjalnymi kandydatami na młodzieżowych organizatorów sportu. Pełniąc rolę pomocników sędziego i instruktorów, młodzież ta powinna pogłębiać wiedzę praktyczną i teoretyczną z danej dyscypliny. W taki sposób aby w większości przypadków móc działać samodzielnie, jedynie pod nadzorem wychowawcy. Praktycznym sprawdzianem dla młodzieżowych organizatorów sportu jest systematyczne prowadzenie współzawodnictwa indywidualnego i zespołowego uczestników kolonii. Przeprowadzanie końcowych zawodów, jak np. finałów igrzysk wakacyjnych, mistrzostw kolonii, obozu itp.