ASG (czyli Air Soft Gun) to sport opracowany pod koniec lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku w Japonii. Miał w założeniu być alternatywą dla paintballa, który na początku traktowano jako niezbyt realistyczną, kosztowną i nie do końca bezpieczną zabawę. ASG miało być remedium na wszystkie te bolączki: mimo, że repliki traktowane są jako „zabawki” w rzeczywistości parametrami zbliżone są do realnej broni. Zarazem pod względem wyglądu, budowy jak i wagi. Same rozgrywki airsoftowe również mają charakter wymagających na poziomie taktyki i dowodzenia strategicznych potyczek.
Repliki Air Soft Gun umożliwiają selekcję ognia – tryb pojedynczy lub automatyczny. Plastikowa kulka – będąca pociskiem ASG – jest lżejsza niż nabój z farbą w przypadku paintballa. Po uderzeniu nabojem paintballowym częstym efektem jest siniak. Pocisk ASG waży około dwie dziesiąte grama, więc i siła wylotowa jest o wiele mniejsza. Pocisk nie zostawia kolorowej plamy na ubraniu. Gra opiera się na dżentelmeńskiej umowie (czyli uderzony kulką sam zgłasza, kiedy został trafiony).
Rodzaje replik
Ze względu na sposób zasilania wyróżniamy następujące rodzaje replik ASG:
- sprężynowe – przed każdym wystrzałem trzeba ręcznie naciągnąć sprężynę. Napęd sprężynowy stosuje się nie tylko w najprostszych replikach, lecz często jest stosowany w karabinach wyborowych. W tego typu modelach do uzyskania sprężonego powietrza służy zespół cylindra, tłoka i sprężyny – sprężyna rozpędza tłok, który spręża powietrze w cylindrze.
- gazowe – kulki wystrzeliwane są przy pomocy gazu umieszczonego w zbiorniku. Modele napędzane w ten sposób charakteryzują się zmienną mocą powodowaną sprężaniem i rozprężaniem gazu w zależności od warunków użytkowania. Stosowanymi najczęściej gazami są tzw. „green gas” lub CO2. W tym przypadku kulka rozpędzana jest wskutek rozprężania porcji gazu dawkowanej przez zawór.
- elektryczne – najpopularniejsze, potocznie zwane: elektrykami. Najczęściej spotykane na polach airsoftowych walk repliki broni długiej. Sprężynę – poprzez przekładnię zębatą – naciąga silnik. Modele charakteryzują się możliwością prowadzenia „ognia” ciągłego, z dużym zasięgiem oraz szybkostrzelnością.
Czy jest to bezpieczne?
Kiedy repliki ASG używane są zgodnie z ich przeznaczeniem, odpowiedź brzmi prosto – jest to zupełnie bezpieczna rozrywka sportowa. Oczywiście niezbędne jest przestrzeganie zasad fair play i zdroworozsądkowych reguł – jak używanie ochrony oczu i masek. Pamiętać należy, że repliki ASG wyglądają niezwykle realistycznie. Dlatego też nie można przechadzać się z nimi środkiem miasta – zgodnie z obowiązującym prawem przenosimy je schowane w futerale. Pocisk ASG nawet z bliskiej odległości nie przebije skóry, co może się wydarzyć w przypadku pocisku paintballowego – oczywiście nie polecamy próbować.
Czy uderzenie kulką boli?
W porównaniu z paintballem, uderzenie kulką nie boli aż do tego stopnia. Jeśli strzelimy do osoby, która będzie w bliskiej odległości od nas z pewnością podskoczy – można porównać to do mocnego uszczypnięcia. Poza tym prawdziwi weterani ASG uznają, że jeśli zaskoczyli przeciwnika z odległości mniejszej niż 2-3 metry, wystarczy zakomunikowanie (bez oddawania strzału) – „BAM – nie żyjesz” i uznaje się, że gracz został wyeliminowany. Repliki generalnie maja zasięg 50 metrów. Ich zasięg zależy od marki i siły FPS (feet per second, czyli stopa na sekundę). Oznacza, jaką mocą dysponuje nasza replika i – w efekcie – jak kogoś będzie bolało, kiedy dostanie kulką.
Pogoda i odpowiednie ubranie
Repliki są wodoodporne więc zawody wciąż mogą być kontynuowane – można tylko cieszyć się z dodatkowego elementu realizmu. Jedyną przeszkodą może być ulewny deszcz lub burza. Sugerujemy zabrać ze sobą: wygodne, trwałe i wodoodporne buty z twardą podeszwą, które wytrzymają zewnętrzne warunki. Spodnie, o które nie będziemy martwili się, jeśli zamokną. Spray na komary ORAZ kleszcze, wygodny t-shirt.
Najpopularniejsze tryby rozgrywki
Free For All. Zawodnicy rozpoczynają rozgrywkę w kilku ustalonych uprzednio punktach. Innymi słowy – posługując się terminologią zapożyczoną z gier komputerowych – „respawnują” się. Z reguły miejsca oddalone są o kilkaset metrów od siebie, a także od centralnego punktu, gdzie spotykają się gracze. Każdy strzela do każdego, a po wyeliminowaniu powraca do rozgrywki (z reguły po pięciu minutach od bycia „zabitym”). Gra toczy się do uzyskania określonej liczny punktów lub do upłynięcia ustalonego wcześniej limitu czasowego. Jest to bardziej zabawowy styl rozgrywki, polecany głównie dla początkujących i tych, których do ASG zachęciła fascynacja grami komputerowymi. Zabawa jest bardzo dynamiczna i chaotyczna, a kule latają wręcz zewsząd.
Team Deathmatch. Podobne do poprzedniego typu rozrywki, z tym, że nie mamy tutaj do czynienia z grą „każdy na każdego”, ale z dwoma do czerech rywalizujących ze sobą drużyn, (więcej byłoby dosyć problematyczne) i jednym miejscem respawnowania dla każdego zespołu. Ponieważ również i ten tryb rozgrywki charakteryzuje się dużą dynamiką, ale także wzajemnym wsparciem kolegów z drużyny, z reguły przyjmuje się większą liczbę trafień potrzebną do wyeliminowania gracza.
Squad on Squad MilSim. MilSim to akronim oznaczający Military Simulation i jest to najbardziej popularny tryb rozgrywki wśród doświadczonych entuzjastów ASG. W uproszczeniu jest to znacznie urealniona wersja Deathmatchów. Pierwszą podstawową różnicą jest brak respawnów. To czyni rozgrywkę o wiele bardziej taktyczną, gdyż nikt nie chce zostać wyeliminowany za wcześnie i zakończyć zabawę przed wszystkimi. Obydwie drużyny rozpoczynają w dosyć dużej odległości od siebie – na tyle aby wykluczyć możliwość chaotycznego ataku, a przewidzieć więcej skradania, taktycznego planowania i zasadzek. Na sygnał – syrenę, czerwoną chorągiew lub sygnał nadany przez radiostację – obydwie drużyny starają się zbliżyć do siebie, optymalnie nie ujawniając swojego położenia. Rozmiary drużyn mogą być różne – od dwuosobowych do nawet kilkudziesięciu osób. Natomiast niezależnie od rozmiaru zespołu taka praca w drużynie sprzyja budowaniu zaufania, taktycznego planowania, a wspólne przezywanie emocji nie da porównać się z żadną sieciową grą komputerową.
Manhunt
Tutaj również dzielimy się na dwie drużyny, ale nierówne rozmiarami. Proporcje zespołów powinny układa się mniej więcej w proporcji 2 do 3 lub 3 do 5. Mniejsza drużyna dostaje 3-10 minutowe fory i ma czas na ukrycie się oraz przygotowanie zasadzek. Po upłynięciu przewidzianego czasu większa grupa ma za zadanie wyeliminowanie ukrywających się zawodników drużyny przeciwnej. Ukrywający się powinni używać taktyki partyzanckiej. Dla zwiększenie realizmu mniejszy zespół powinien zrezygnować również z karabinów maszynowych, a posługiwać się raczej lekkimi pistoletami maszynowymi.
Ta lista nie wyczerpuje oczywiście wszystkich trybów rozgrywki. Odbijanie zakładników, ochrona prezydenta, LARRP-y, speedsoft. Pole manewru jest bardzo szerokie i z pewnością każdy z zawodników znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Poznaj społeczność maniaków ASG. Obozy ASG to świetna zabawa dla miłośników militariów – czekamy na Ciebie!